O mne

Moje meno je Jozef Kapala, pôsobím ako externý osobný tréner v Astoria FIT&GYM v Košiciach.
Pochádzam z Oravy, z mestečka Dolný Kubín. Moja cesta ku športu, pohybovým aktivitám a trénovaniu bola zaujímavá, keďže rodičia majú viac umelecko-hudobné zameranie...

Detstvo, hudba, šport a pohyb

V 1. ročníku ZŠ ma rodičia prihlásili na ZUŠ v hre na klavír a 7 rokov som sa trápil a veľa hodín pri klavíri preplakal :) keď som ukončil klavír prihlásili ma na organ a začali sa ďalšie 4 roky nedobrovoľného trápenia :). Popri ZUŠ som sa venoval samozrejme aj športu. V škole, ale aj v klube som hrával stolný tenis, neskôr som prešiel na klasický tenis a ku tomu som aktívne krátky čas hrával aj florbal.
Šport u mňa vyhrával na plnej čiare, prinášal mi nové priateľstvá, radosť zo života, relax a uvoľnenie, ale..

Začiatok problémov

Jednostranné zaťaženie z hry na klavír, neskôr z hry na organ v spojení so športovaním, slabou regeneráciou a kompenzáciou jednostranného zaťaženia a k tomu rýchly nárast telesnej výšky v čase puberty si vybralo svoju daň vo forme nepríjemných bolestí chrbtice. Problémy boli zjavné už na prvý pohľad, zlé držanie tela, guľatý chrbát a prepadnutý hrudník.

Rodičia so mnou chodili na vyšetrenia, absolvoval som rôzne druhy rehabilitácií a cvičení. Dokonca som bol na kúpeľnej liečbe s mojou mamou v Dudinciach. Vždy keď som sa vrátil z týchto procedúr a rehabilitácii, chvíľu som mal pokoj, ale keďže sa mi doma cvičiť nechcelo, tak bolesť a problémy sa stále vrátili. K tomu všetkému som bol veľmi chudý a celkovo to so mnou nevyzeralo dobre.

ilustračný obrázok

Hrozila mi operácia

Nakoniec mi ortopéd pohrozil, že keď nebudem cvičiť a hrudník sa bude ďalej deformovať, tak budem musieť absolvovať operáciu, kde by mi do hrudníka voperovali podpornú kovovú tyč, ktorá by mi vystužila rebrá a celý hrudník. Volá sa to otvorená operácia deformity hrudníka - Ravitchova metóda. No a mne už nebolo viac treba :)

Nakoniec som to ustál

Začal som cvičiť najskôr cviky, ktoré mi odporučili na rehabilitácii v domácom prostredí a v 17. rokoch som začal s prvými pokusmi cvičenia v posilňovni. Opakovane som začínal, najprv ma to nebavilo, odrádzala ma svalovica a únava a hnevalo ma, že som nevidel žiadny pokrok môjho snaženia, nerástli mi svaly, ale "aspoň" sa mi zlepšilo držanie tela. Zaradil som do tréningu viac naťahovacích a spevňovacích cvičení a pomerne rýchlo sa to prejavilo. Svalnáč zo mňa nebol, ale bolesti ustúpili.

Škola a vzdelávanie

Šport ma napĺňal natoľko, že po ukončení strednej školy som sa prihlásil na Fakultu telesnej výchovy a športu v Bratislave na odbor trénerstvo tenisu a v roku 2011 som úspešne ukončil štúdium na danej fakulte a o 2 roky neskôr som si doplnil pedagogické minimum na Prešovskej univerzite na Fakulte športu, aby som mohol učiť telesnú a športovú výchovu na škole.

S kamarátom Matúšom a našimi diplomovkami :)

Prax...

Šesť rokov som pôsobil ako učiteľ TSV na základnej a strednej škole v Košiciach. Postupne som absolvoval kurzy kulturistiky, fitness a silového trojboja, výživového poradcu a kondičného trénera. Vo voľnom čase trénujem moju dcéru Kristínu a syna Jožka tenis, veľmi ich to začalo baviť, čomu sa naozaj teším :)

V Astoria FIT&GYM

Zameriavam sa predovšetkým na ľudí, ktorí majú problémy s pohybovým aparátom v dôsledku jednostranného zaťaženia a dlhodobého sedenia a mladých ľudí, ktorí tiež potrebujú kompenzovať denno-denné sedenie v škole, za počítačom a pozeraním do mobilu. Snažím sa u nich vykompenzovať tento zaužívaný nie veľmi zdravý stereotyp dnešnej doby. Mojou snahou je vytvoriť u týchto ľudí správny návyk, aby ich pohyb začal baviť a aby pre nich cvičenie nebolo trestom, ale radosťou. Pri trénovaní sa sústredím predovšetkým na správnu techniku pri vykonávaní cvičení, klientovi venujem 100-percentnú pozornosť. Zameriavam sa na nácvik a zdokonaľovanie základných pohybových vzorov ako sú drep, výpad, bedrový ohyb, tlak a ťah.

Vzdelávanie nikdy nekončí...

Trénerstvo je povolanie, ktoré sa posúva stále vpred, používajú sa nové metódy, postupy a stratégie a ak sa chcem udržať v tejto sfére, musím čerpať kvalitné a aktuálne poznatky a pretavovať ich do trénerskej praxe,  je nevyhnuté neustále sa vzdelávať, navštevovať kurzy, školenia a semináre, ale robím to veľmi rád, pretože to robím pre ľudí :)

Disciplína

Pravidelnosť, postupnosť, progresívnosť, trpezlivosť a vytrvalosť, toto sú charakteristiky, ktoré sa snažím zakomponovať do svojho tréningového systému a ktoré musím mať vždy na pamäti, keď idem trénovať alebo keď si programujem svoj tréningový plán. Ak sa mi ich darí dodržiavať o výsledok sa nemusím strachovať - musí sa dostaviť...
Stanovujem si ciele, ale najviac ma baví a napĺňa cesta za ich dosiahnutím. Tú cestu si dokážem veľmi užiť :)
Neporovnávam sa s druhými ľuďmi a už vôbec nie s trénermi :), porovnávam iba svoj progres a zaujíma ma iba to či som dnes aspoň o trocha lepší oproti včerajšku a túto myšlienku sa snažím vštepiť aj ľuďom, ktorých trénujem.

" Mojím poslaním je u ľudí vzbudiť záujem o pohyb, vypestovať kladný vzťah k pohybu a aby sa pohyb stal pre ľudí každodennou a prirodzenou súčasťou života "